...

یکشنبه، ۱ آذر ۱۳۸۸ | 22/11/2009

مزایده ی یادگاری های مایکل در نیویورک

"اولین دستکش مونواک"، دستکش سفید مخصوص بازی گلف که مارک "دوخته شده در کره" درونش حک شده است و ۲۶ سال پیش به سفارش مایکل، کریستالهای سواروسکی رویش چسبانده شده و طی اجرایی تاریخی از آهنگ بیلی جین در مراسم موتون ۲۵ در سال ۱۹۸۳ توسط افسانه ی موسیقی پاپ بدست شده بود، طی مزایده ی روز ۲۱ نوامبر در هارد راک کافه به قیمت ۳۵۰ هزار دلار آمریکا (به اضافه ی ۷۰ هزار دلار به عنوان هزینه و مالیات) توسط یک هتل کمپانی هنگ کنگی خریداری شد.

auction-ny-21nov2009.jpg

این بالاترین قیمت پرداخت شده برای یادگاری های به مزایده شده در این شب بود. ۱۰ هزار دلار اولین مبلغی بود که برای دستکش اعلام شد و بی درنگ به ۱۲۰ هزار دلار و دقیقه ای بعد، به ۲۲۰ هزار دلار رسید و همین طور به صعود ادامه داد. قیمت فروش برآوردی خانه ی حراج جولین برای این دستکش که قیمت واقعی اش ۳۰ دلار است، ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار بود.

دستکش سفید نمادی از مایکل است. بسیاری از دستکش های او در دست مجموعه داران قرار دارد. برای مثال در ماه سپتامبر امسال دستکشی از او به مبلغ ۴۹ هزار دلار در ملبورن فروش رفت. اما وجه تمایز دستکش سال ۱۹۸۳ نسبت به سایر دستکش های پس از آن، در این است که برای دست چپ دوخته شده و امتیازش نیز از آن روست که یادآور یکی از مهم ترین وقایع تاریخ اجرای زنده است. مایکل با این دستکش، مونواک را برای اولین بار اجرا کرد. دو شب پیش از این اجرا او در آشپرخانه اش، سرگرم تمرین این حرکت بوده است.

این دستکش سفید پس از اجرای آهنگ، از جانب مایکل به والتر کلاید ارنج، از اعضای گروه موسیقی کامدورز که لایونل ریچی نیز دیگر عضوش بود، به عنوان هدیه و به جای امضا داده شد. مایکل به دفعات از دادن امضا به کلاید سر باز زده بود زیرا به زعم او، کلاید از وی مشهور تر بود. پس از فوت مایکل، کلاید این هدیه را به خانه ی حراج جولین اهدا نمود.

دیگر اقلام به مزایده گذاشته شده از مایکل عبارت بودند از کفش ها و جوراب های پولک دوزی شده، پرتره ای که وی در کودکی از چارلی چاپلین کشیده بود، یک تیشرت امضا شده توسط وی، یک دستگاه اتومبیل مرسدس بنز مدل ۱۹۸۵، دست نوشته ها و چند پوستر.

تمامی این اقلام به مبلغی دو تا سه و حتی ۱۰ برابر آنچه تخمین زده میشد، فروش رفت. خریداران از کشورهای استرالیا، دوبی، فرانسه، هنگ کنگ و ژاپن از طریق تلفن یا اینترنت در مزایده شرکت میکردند. همهمه ی داخل تالار کر کننده بود.

طی برگزاری مزایده، همچنان که قیمت های پیشنهادی دیوانه وار صعود میکرد، جیغ ممتد طرفداران نیز بلند تر میشد. از همان جیغ های مشهوری که حضور مایکل در میان جمعیت بر پا میکرد.

کتی که مایکل طی تور Bad در سال ۱۹۸۹ پوشیده بود به قیمت ۲۲۵ هزار دلار، ۲۰ برابر قیمت تخمینی ۸ هزار دلاری اش فروخته شد. کلاه مخصوص رقص مونواک نیز که ۲ هزار دلار برآورد شده بود، ۲۲ هزار دلار فروش رفت. یک قطعه عکس امضا شده از گروه جکسون فایو ۱۶۰۰ دلار فروش رفت، حال آنکه قیمتش ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار برآورد شده بود.

۷۰ قلم یادگاری مایکل تنها بخشی از اجناس به مزایده گذاشته شده بود، اما سلطه ی آن بر دیگر بخش های مزایده مشهود بود. در مزایده ی ۳۰۰ قلم از یادگاری های "بت های موسیقی"، اجناسی از الویس پریسلی، بیتلز و افرادی چون ماریا کری نیز وجود داشت. این اقلام همگی بر روی صحنه ی تالار هارد راک کافه قرار داده شده بودند و دو تصویر غول پیکر از مایکل جکسون در دو طرف صحنه به چشم میخورد. تصویر بزرگی از دستکش او نیز در میانه قرار داشت.

هتل ۵ ستاره ای که دستکش پولک نشان مایکل را خریداری کرده است، سال آینده آن را به اضافه ی ۹ قلم از دیگر یادگاری های مایکل که طی همین مزایده خریده است، به نمایش میگذارد. جورابهای پولک دوزی شده، پرتره ی چارلی چاپلین و تیشرتی که مایکل در ویدئوی Thriller به تن داشت در زمره ی این یادگاری ها هستند. مسئولان هتل ماهها بر سر خرید این دستکش به بحث و بررسی مشغول بوده اند. فردی که از طرف هتل، خرید دستکش را انجام داده است، میگوید:

"مایکل جکسون یک صحنه گردان افسانه ای است و بسیار مهم است که تعدادی از یادگاری های او را داشته باشیم."

وی در بیانیه ای اعلام داشته است که آنها تصیم دارند با برپایی نمایشگاهی از یادگاری های مایکل، یاد این اسطوره ی قرن ۲۰ را گرامی بدارند.

منبع: eMJey / Yahoo / AP

...