سؤال المپیک 2012 لندن

01 آگوست 2012 04:52 #26807 توسط Nasim
باید از تاریخ و فرهنگ بریتانیا با خبر باشی تا بدونی لحظه به لحظه ئ مراسم اصالت داشت !
هر چند برای ما که شرقی هستیم و با داستان ها و کارتون های چینی بزرگ شدیم افسانه ئ اژدها و خورشید به چشم آشناتره !!!!!!!!!
كاربر(ان) زير تشكر كردند: Hamid, شايان, Nikolay

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

01 آگوست 2012 08:16 - 01 آگوست 2012 08:18 #26815 توسط Nikolay
نسیم میشه بیشتر توضیح بدی کدوم لحظه به کدوم قسمت از فرهنگ و تاریخ بریتانیا ربط داشت ؟ خیلی دوست دارم در این مورد بدونم !

بنظر من حضور روان اتکینسون مراسم رو خیلی زیبا و خاص کرده بود ! دوست داشتم دیوید سوشی هم اونجا می بود ...

راست بگو و هر چه را در توان داری در تیرت بنه و بلندتر پرتاب کن ، فضیلت ایرانی این است !

نیچه

01 آگوست 2012 08:36 #26817 توسط atlas
بابا اصلا ربطی به فرهنگ نداره که! درواقع این بیشتر یه اتفاق هنریه!!! :D نه جدی میگم! افتتاحیه المپیک فکر نکنم جایی واسه به رخ کشیدن فرهنگ یه کشور باشه بلکه چگونه تلفیق کردن فرهنگ اون کشور با یه مراسم باشکوه بین المللی برای شروع مسابقاتی که همه دنیا توش شرکت دارن مهم تره. اتفاقا یکی از ایرادهای اساسی که به افتتاحیه لندن میگیرن اینه که زیادی انگلیسی(اروپایی) بود. من فکر می کنم چینی ها به خاطر اژدها و اینا خاطره انگیز و موندگار نشدن بلکه عظمت و زیبایی جشنی که برگذار کردن و شوکه کننده بودن انسجام و نظم مراسم و غیرقابل پیش بینی بودن و کارگردانی حرفه ای کل مراسم بود که اونو تبدیل به یک افتتاحیه به یاد موندنی کرد وگرنه که خوب هر کشوری فرهنگ خودشو داره. من در کل فکر می کنم افتتاحیه پکن زیبا تر بود.

Twist your head around
It's all around you
All is full of love
All around you

All is full of love
You just ain't receiving
All is full of love
Your phone is off the hook
All is full of love
Your doors are all shut
All is full of love
كاربر(ان) زير تشكر كردند: farzam

01 آگوست 2012 14:26 - 01 آگوست 2012 14:51 #26832 توسط شايان
بر عکس فکری که می کنی اطلس کاملا المپیک و هر مراسم و رویداد جهانی که برگزار میشه در حد المپیک یا جام جهانی باید از فرهنگ و آداب و رسوم اون کشور پر شده باشه و هنر یکی از ارکانیه که فرهنگ رو میسازه...هر ملت و قومی برای خودش هنر خاص و منحصر به فردی داره که جزیی جدایی ناپذیر از اون فرهنگه...
این مراسم کاملا پر از نمونه های هنری فرهنگ بریتانیا بود!شاید مثلا آژدها چون تو کشورهای شرقی زیاد استفاده میشه و در بقیه جهان استفاده نمیشه در حالی که بسیاری از ارکان فرهنگ انگلستان و بریتانیا الان فرهنگ کل جهان شده به خاطر قدرت این کشور در ترویج فرهنگ خودش....
البته نسیم جان براتون کاملتر توضیح میده اما همین قدر بگم موسیقی راک و متال کاملا مربوط به فرهنگ انگلستان است (بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند این موسیقی مربوط به آمریکا است)فقط کشوری مثل آمریکا اونو خوب پذیرفته ...سر پائول مک کارتنی و اجرای زنده اش نمادی از این فرهنگ غنی و قوی موسیقیایی بود که حالا در سرتارسر جهان پذیرفته شده...موسیقی سنتی هم در کشور ما جزیی از فرهنگ ماست اما به خاطر ضعف تبلیغ این موسیقی شاهد گرایش سایر فرهنگ ها به این موسیقی نیستیم...
نظم خاص و طراحی لباس ها و تمامی چیزهایی که در این مراسم دید از فرهنگ انگلیسی ریشه گرفته بود که شاید خیلی از فرهنگ های دیگه ازش الهام گرفته باشن...شاید تو ایران ما اقوام مختلف رو به خوبی میشناسیم اما در اروپا به خاطر کوچک بودن کشورها آداب و فرهنگ کشورهای مختلف بیشتر مورد توجه شبیه توجه به فرهنگ و آداب اقوام های مختلف ایرانی...اینو میشه به خوبی در داستان های آگاتا کریستی دید که بریتانیا دارای فرهنگ خاص و منحصرر به فرد خودشه که بسیار غنی و ریشه داره بر خلاف فرهنگ کشورهایی مثل آمریکا
جی کی رولینگ و سری داستان های هری پاتر کاملا جزیی از فرهنگ انگلستان هستش...حالا این داستان ها در سرتاسر دنیا پذیرفته شده همان طور که شاهنامه فردوسی هم جزیی از فرهنگ کشور ماست...
به نظرم تنها چیزی که در این مراسم دیده نشد فرهنگ بیگانه بود و کاملا یک فرهنگ انگلیسی تمام عیار...مطمئنا اختتامیه هم سرشار از این فرهنگ خواهد بود. :clp2:

اين تصویر برای مهمان پنهان می‌باشد.
برای ديدن آن ثبت نام و يا وارد سايت شويد.

بیاد داشته باشید بهتر است به یکباره خاموش شد تا ذره ذره محو شدن
كاربر(ان) زير تشكر كردند: Jasmine Jackson-mjforever, atlas

01 آگوست 2012 22:34 #26857 توسط Hamid
بذارید همه احساس افتخار کنیم، خواهش می کنم، خسته شدم از بس دیدم مردم بزرگ ها رو کوچیک می کنن، کوچیک ها رو بزرگ صرفا به دلیل اینکه از هنر جهانی عقب افتادن و یا به دلیل اینکه اطلاعات کافی برای اظهار نظر ندارن. منظورم شما نیستید، خدا رو سپاس که اینجا مثلا اقلیت ایرانی هستیم!
بیاید فکر کنیم المپیک ایران بود، اونوقت اگر من و شما و همه 75 میلیون نفر بسیج و یکدل می شدیم باز هم یک هزارم لندن یا پکن هم نمی تونستیم المپیک تهران رو برگزار کنیم. آخه چقدر ما متوقع هستیم. چقدر پرتیم از قافله.
تمدن N ساله داریم! اما کدومش رو می تونستیم نمایش بدیم که بگیم اصیل هستیم؟
یه فیلم پوسف نبی ساختیم برای هفت پشت خنده جهان از نظر کیفی کافیه

اولا در کل مقایسه المپیک ها و مراسمشون از پایه نادرسته. چون فرهنگ ها متفاوته، زمان متفاوته، جمعیت و امکانات متفاوته و در کل دو مراسم به کلی متفاوت هستند.

ثانیا، ازین اصیل تر بریتانیایی چی؟
سلطنت و پادشایی و ملکه نداشت؟ که داشت.
کشاورزی و انقلاب صنعتی مختص بریتانیا نداشت؟ که داشت.
مستر بین نداشت؟ که داشت.
بکهام نداشت؟ که داشت.
بیتلز و پاول مکارتنی نداشت؟ که داشت.
چارلی چاپلین نداشت؟ داشت.
سیستم منحصر به فرد بیمارستانی بریتانیا رو نداشت؟ اون رو هم داشت!
هر چیزی که داشتن رو نمایش دادن، اصیل به چی می گن؟
هری پاتر و داستان های جهانی شده بریتانیا رو نداشت؟ داشت.

ازین زیبا تر چه طور می شد انقلاب صنعتی بریتانیا رو نمایش داد؟

من در طول زندگیم، همچین موسیقی اصیل به ندرت شنیدم که تو مراسم لندن بود.

آها شاید یه چیزی نداشت! اژدهای خسته کننده چینی رو.

Keep The Faith

كاربر(ان) زير تشكر كردند: Nasim

01 آگوست 2012 22:50 #26858 توسط Nasim
اگر کسی نتونسته فرهنگ بریتانیایی رو توی مراسم افتتاحیه تشخیص بده به این دلیل طبیعیه که ازش خبری نداره !

اگر لباس های محلی و خاص ، آداب و رسوم ، تاریخ ، زندگی اجتماعی و حتی نوع تشخص بریتانیایی رو ندیده ؛ نمیشه براش مثالی آورد از میان اون همه نمود روشن ! جالبه که فرهنگ بریتانیایی یکی از منحصر بفردترین فرهنگ های اروپاییه و کمترین شباهتی به دیگر کشور های اروپا داره !!!

برای ما ایرانی ها که عادت داریم در مورد چیزهایی که نمیدونیم و تخصص نداریم نظر بدیم بد نیست یک تاریخچه از وضعیت سیاسی و اجتماعی و مردم بریتانیا و زبان شون و البته فرهنگ اصیل بریتانیایی بخونیم ، و همچنین پیش از هر حرفی یک توضیح درباره چرایی این مراسم به شکل یک اپرای باشکوه و گسترده تا یک رژه ئ منظم آهنگین ، و بعد شاید تونستیم نظر بدیم که آیا فرهنگ اصیلی توی مراسم دخیل بوده یا نه !

عجیب تر از همه اینه که فرهنگ های تک تک کشورهای بریتانیا توی مراسم پیدا بود و ما نمیتونیم حتی یکیشون رو تمیز بدیم !!!

02 آگوست 2012 12:18 #26875 توسط atlas
حمید و نسیم عزیزم انقدر حرص نخورید برای شما خوب نیست! :D راستش جدا دارم با ترس اینو می نویسم و فقط می خواستم مراتب ارادت خودم رو به فرهنگ اصیل همه کشور ها بخصوص بریتانیای کبیر اعلام کنم و بگم که برام جالب بود که کاملا مشخصه که اینجا کاربران محترم هیچ ادعایی مبنی بر متخصص بودن در امر برگزاری مراسم افتتاحیه ندارند و بعنوان یک انسان دارند سلیقه شخصی شون رو میگن حتی اگه عقایدی که برای یک جامعه کلیشه شده هم ضمیمه اش شده باشه به هر حال غرض خاصی پشتش نیست و با این وجود قضیه این همه جدی و خشک میشه! دوستان آیا فکر نمی کنید کمی مهربون تر هم میشه اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه قرار بدین تا اگر هم دارن اشتباه می کنن متوجه بشن؟ :-/ من البته درک می کنم که شما اونقدر این چیزا رو مهربون به دیگران توضیح دادید که دیگه خسته شدید ولی این فقط اظهار نظر از روی سلیقه درباره زیبایی مراسم بود! :-??
البته ما که رو حرف مدیر حرف نمی زنیم!!!!! :D

Twist your head around
It's all around you
All is full of love
All around you

All is full of love
You just ain't receiving
All is full of love
Your phone is off the hook
All is full of love
Your doors are all shut
All is full of love

02 آگوست 2012 13:36 #26884 توسط Hamid
من فکر نمی کنم نا مهربونی تو هیچکدوم از صحبت های من بوده باشه، این به شما بستگی داره که حرفها رو مهربون بخونید یا نا مهربون.
اطلس جان،
بحث سلیقه خیلی خیلی فرق داره با بحث فرهنگی.
اینکه شما بگید از مراسم به دلیل نورپردازیش خوشم اومد، یا از مراسم به دلیل لباس هاشون یا خودنماییشون بدم اومد میشه سلیقه.
اما صحبت در مورد اصالت یک کشور اصلا سلیقه نیست.

مثال روشن تر میارم
اینکه آقای ایکس از موسیقی مایکل جکسون خوشش نمیاد یک سلیقه است (هرچند که بی سلیقگی باشه!)
اما اینکه آقای ایکس بگه موسیقی مایکل جکسون پوچه به سلیقه مربوط نیست! صحبتی از روی بی اطلاعیه.

یا اینکه خانم ایکس بگه من مایکل جکسون رو دوست نارم یه سلیقه است.
اما اینکه خانم ایکس بگه مایکل جکسون اصلا طرفدار نداره! به سلیقه مربوط نیست.

فکر کنم خیلی بهتر منظور حرفهامو رسوندم با این مثال ها.

Keep The Faith

كاربر(ان) زير تشكر كردند: Nasim, کوچکترین طرفدار

02 آگوست 2012 19:12 #26902 توسط Nasim
توضیحات حمید کافی بود !
اطلس جان دقیقا همین طوره ! اگر یک خارجی - از هر جای دنیا - بگه ایران هیچ فرهنگ و تمدنی نداشته چه احساسی به شما دست میده ؟ در حالیکه من خیلی شنیدم از کسانی که توی اروپا یا امریکا هستند که ایران رو با کشورهای عربی اشتباه می گیرند ! ولی ایران تمدن مخصوص خودش رو داره و کشورهای عربی هم مال خودشون رو ! پس چه بهتر که وقتی ناآگاهیم درباره موضوعی دربارش نظر ناآگاهانه ندیم ! سلیقه ئ هر کس هم قابل احترامه ! بعضی ها افتتحایه لندن رو خیلی دوست داشتن چون دقیقا متوجه ارجاعات و نوستالیژی اون بودن و بعضی ها هم نظم آهنین افتتاحیه پکن رو !

02 آگوست 2012 21:17 #26912 توسط Jasmine Jackson-mjforever
به نظر من چین با تمدن چندهزار ساله چیز بیشتری برای نشون دادن توی المپیک داشت! خیلی بیشتر از انگلستان... تلفیق اون فرهنگ و تمدن با اون همه قدمت خیلی سخته... البته اصلا نمیگم که انگلستان از فرهنگش توی المپیک استفاده نکرده! بلکه همونطور که گفتید خیلی هم کاربرد داشته! درهر صورت انگلستان از جمله کشورهای باثباتیه که به سختی دچار تغییر میشه... یه جور اصالت عجیب و مرموز که گاهی اوقات به چشم نمیاد... اما باز هم به نظرم چین در این زمینه بهتر عمل کرده... چون دست بازتری برای نشون دادن فرهنگش داره.. و مهم اینه که فرهنگ چین خیلی راحت تر به چشم میاد تا فرهنگ انگلستان... به هرحال قدمت و زمان هم بر روی فرهنگ تاثیر زیادی میذاره...

دقیقا نسیم! متاسفانه ایران همیشه در راس کشورهای عربی خبرساز توی دنیا شناخته شده... مردم خارج هم مطمئنا این اطلاعاتی رو هم که به دست اوردن از اخبارشون بوده که همه داریم میبینیم.... و از بخت بد ایران در وسط خاورمیانه هست... موقعیت جغرافیایی جالب نیست... فرهنگ عرب همه جارو احاطه کرده... حتی اون خبری رو به یاد میارم که پاریس توی توییتر در مورد فیلم دیکتاتور نوشته بود بهترین فیلم... و در پاسخ هم یارو فکر کرده که پاریس با زبان عربی صحبت کرده!!! این واقعا وحشتناکه...

mj for ever....

مدیران انجمن: Ehsanblackfire

Please publish modules in offcanvas position.